Rosters for Columbia Metro Senior Bowl

Rosters have been announced for the first ever Columbia Metro Senior Bowl. Plans for the game were official earlier this week, and by Saturday the players had been selected. The game will take place December the 22 at Irmo High School’s WC Hawkins Stadium.

Metro Bowl Rosters:

EAST Team
Quarterbacks
Matthew Jamison (AC Flora), Bryce Jeffcoat (Camden)

Running Backs
Jaylon Boyd (Blythewood), DaDa Washington (Dreher), Thomas Green (Columbia)

Wide Receivers
JR Edmonds (Fairfield Central), Ryan Fleming (Ben Lippen), Jamal Henderson (Lower Richland), Walyn Napper (Ridge View), Deontay Smith (Cardinal Newman), Malik Wesley (Spring Valley)

Tight End
Louis Parr (Dreher)

Offensive Line
Jayden Addison (Blythewood), Jamari Gordon (AC Flora), Derrick Leonard (Camden), John Peake (Fairfield Central), Isaiah Spain (Lower Richland) De’Corian Standifer (Richland Northeast), Shaun Wiley (Spring Valley).

Defensive line
Dima Daley (Cardinal Newman), Patrick Godbolt (Blythewood), Dewey Greene (AC Flora), Tyreek Jenkins (North Central), Nic Rogers (Blythewood), Desean Smith (Lower Richland).

Linebackers
Brady Carson (Blythewood), Terry Carson (Ridge View), Ron Davis Jr. (Eau Claire), Justin Dingle (Dreher), Jamel Jones (North Central), Cam Maynard (Westwood), Liam O’Malley (Cardinal Newman), Danique Smith (Lower Richland)

Defensive Backs
TJ Blanding (Westwood), Jayln Dubose (Camden), Akele Pauling (Spring Valley) Markell Portee (North Central) Isaiah Porter (Ridge View), Christopher Reed (Keenan), Quincy Riley (AC Flora).

Athlete
Randall “RJ” Brown (Lugoff-Elgin) Trevon Hart (CA Johnson) Akim Munro (Richland Northeast)

Kicker
Alex Herrera (Spring Valley)

Head Coach: Fairfield Central
Assistants
Jason Seidel (Blythewood), Rodney Barr (Lower Richland), Mike Armstrong (Lugoff-Elgin), Treigh Sullivan (Dreher), Collin Drafts (AC Flora), Tyronne Drakeford (North Central), Brian Butler (Ridge View).

WEST Team

Quarterbacks
John Ragin (Irmo), Brandon Caughman (Airport)

Running backs
Kendrell Flowers (Irmo), Antonio Gantt (River Bluff) Jeremiah Green (Pelion)

Wide Receivers
Travon Alston (Pelion), Cleo Canty (Hammond), Keenan Coats (Swansea), Zymere Epps (Newberry), Joe Pradubsri (Brookland-Cayce), Kyser Samuel (Gray Collegiate),

Tight End
Cleburne Gray (River Bluff)

Offensive line
Jamree Caldwell (Newberry), Hampton Ergle (Lexington), Cameron Johnson (Dutch Fork), Sean Miller (Airport), Tyrick McCoy (Brookland-Cayce), Juwan Hayes (Heathwood Hall), JC Redmond (Airport).

Defensive Line
Kendrick Allen (Dutch Fork), Amir Griffin (Newberry), Wyatt Hall (Lexington), Noah Johnson (River Bluff), David Kinard (White Knoll), Jamar Walker (Dutch Fork),

Linebackers
Josiah Commander (Dutch Fork), Dillon Cornwell (Gilbert), Logan Cripe (Lexington), Grant Doolittle (Mid-Carolina), Paul Edwards (Brookland-Cayce), Julius Land (Irmo), Jake Watson (Chapin)

Defensive Backs
Jacob Bannister (White Knoll), Allen Fields (Swansea), Okachi Emmanwori (Irmo), Taylor Lehman (Chapin), Josh Lipsitz (Hammond), Reagan Olsen (Heathwood), Cody Temples (Gilbert), Jaewon Williams (Batesburg-Leesville).

Athlete
Tay Wilson (Batesburg-Leesville), Dante Williams (Swansea)

Kickers
Coltin Hallman (River Bluff), Alex Nelson(Chapin)

Head coach: Reggie Kennedy (Irmo)

Assistants: Erik Kimrey (Hammond), Robert Stogner (Chapin), Marlin Taylor (Dutch Fork), Gary Smallen (River Bluff), Kirk Burnett (Airport), Phil Strickland (Newberry), Mark Cagle (Gilbert).

Categories: Blythewood, Chapin, Columbia, Lexington, Lexington County, Richland County, Sports, West Columbia

Comments

Comments